  • CD214A-T75CALF
CD214A-T75CALF
advertisement
Manufacturer No:
CD214A-T75CALF
HK JDW NO:
103-CD214A-T75CALF
Package:
DO-214AC, SMA
Datasheet:
CD214A-T75CALF
Description:
TVS DIODE 75V 121V SMA
Step5Bar-code shipping tag
CD214A-T75CALF
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Package / Case
    DO-214AC, SMA
  • Surface Mount
    YES
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Published
    2010
  • Type
    Zener
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • Technology
    AVALANCHE
  • Base Part Number
    CD214A
  • Pin Count
    2
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-C2
  • Number of Elements
    1
  • Polarity
    BIDIRECTIONAL
  • Configuration
    SINGLE
  • Power Dissipation-Max
    5W
  • Power Line Protection
    No
  • Voltage - Breakdown (Min)
    83.3V
  • Power - Peak Pulse
    400W
  • Current - Peak Pulse (10/1000μs)
    3.3A
  • Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
    121V
  • Voltage - Reverse Standoff (Typ)
    75V
  • Bidirectional Channels
    1
  • Rep Pk Reverse Voltage-Max
    75V
  • Non-rep Peak Rev Power Dis-Max
    400W