  • CD214B-T20CALF
CD214B-T20CALF
advertisement
Manufacturer No:
CD214B-T20CALF
HK JDW NO:
103-CD214B-T20CALF
Package:
DO-214AA, SMB
Datasheet:
CD214B-T20CALF
Description:
TVS Diodes - Transient Voltage Suppressors TVS Bidirect Diode 20VOLT DIODE
Step5Bar-code shipping tag
CD214B-T20CALF
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
  • Package / Case
    DO-214AA, SMB
  • Number of Pins
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Published
    2010
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • Type
    Zener
  • Applications
    General Purpose
  • Technology
    AVALANCHE
  • Base Part Number
    CD214B
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    20V
  • Number of Elements
    1
  • Number of Channels
    1
  • Leakage Current
    5μA
  • Power Dissipation-Max
    5W
  • Element Configuration
    Single
  • Power Line Protection
    No
  • Max Reverse Leakage Current
    5μA
  • Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
    32.4V
  • Clamping Voltage
    32.4V
  • Peak Pulse Current
    18.5A
  • Reverse Standoff Voltage
    20V
  • Max Surge Current
    18.5A
  • Peak Pulse Power
    600W
  • Direction
    Bidirectional
  • Test Current
    1mA
  • Breakdown Voltage
    22.2V
  • Bidirectional Channels
  • Reverse Breakdown Voltage
    22.2V
  • Non-rep Peak Rev Power Dis-Max
    400W