  • CD214C-T20ALF
CD214C-T20ALF
advertisement
Manufacturer No:
CD214C-T20ALF
HK JDW NO:
103-CD214C-T20ALF
Package:
DO-214AB, SMC
Datasheet:
CD214C-T20ALF
Description:
Diode TVS Single Uni-Dir 20V 1.5KW 2-Pin DO-214AB
Step5Bar-code shipping tag
CD214C-T20ALF
  • Package / Case
    DO-214AB, SMC
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Base Part Number
    CD214C
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    20V
  • Power Dissipation-Max
    5W
    No
  • Power - Peak Pulse
    1500W 1.5kW
  • Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
    32.4V
  • Clamping Voltage
    32.4V
  • Peak Pulse Current
    46.3A
  • Reverse Standoff Voltage
    20V
  • Max Surge Current
    46.3A
  • Peak Pulse Power
    1.5kW
  • Direction
    Unidirectional
  • Test Current
    1mA
  • Unidirectional Channels
    1
  • Breakdown Voltage
    22.2V
  • Reverse Breakdown Voltage
    22.2V
  • Non-rep Peak Rev Power Dis-Max
    400W