  • CD214L-T110CALF
CD214L-T110CALF
advertisement
Manufacturer No:
CD214L-T110CALF
HK JDW NO:
103-CD214L-T110CALF
Package:
DO-214AB, SMC
Datasheet:
CD214L-T110CALF
Description:
Diode TVS Single Bi-Dir 110V 3KW 2-Pin SMC
Step5Bar-code shipping tag
CD214L-T110CALF
  • Package / Case
    DO-214AB, SMC
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Published
    2011
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
    Zener
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Base Part Number
    CD214L
    1
  • Polarity
    Bidirectional
  • Configuration
    SINGLE
  • Power Dissipation-Max
    5W
  • Power Line Protection
    No
  • Voltage - Breakdown (Min)
    122V
  • Power - Peak Pulse
    3000W 3kW
  • Clamping Voltage
    177V
  • Voltage - Reverse Standoff (Typ)
    110V
  • Peak Pulse Current
    16.8A
  • Reverse Standoff Voltage
    110V
  • Peak Pulse Power
    3kW