  • CD214L-T11ALF
CD214L-T11ALF
advertisement
Manufacturer No:
CD214L-T11ALF
HK JDW NO:
103-CD214L-T11ALF
Package:
DO-214AB, SMC
Datasheet:
CD214L-T11ALF
Description:
Diode TVS Single Uni-Dir 11V 3KW 2-Pin SMC
Step5Bar-code shipping tag
CD214L-T11ALF
  • Package / Case
    DO-214AB, SMC
  • Number of Pins
    2
  • Supplier Device Package
    SMC (DO-214AB)
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Published
    2011
    Zener
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Composition
  • Base Part Number
    CD214L
  • Polarity
    Unidirectional
  • Power Line Protection
    No
  • Voltage - Breakdown (Min)
    12.2V
  • Power - Peak Pulse
    3000W 3kW
  • Current - Peak Pulse (10/1000μs)
    164.8A
  • Max Reverse Leakage Current
    5μA
  • Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
    18.2V
  • Clamping Voltage
    18.2V
  • Voltage - Reverse Standoff (Typ)
    11V
  • Peak Pulse Current
    164.8A
  • Reverse Standoff Voltage
    11V
  • Peak Pulse Power
    3kW