  • CDR31BP431BFWR
CDR31BP431BFWR
advertisement
Manufacturer No:
CDR31BP431BFWR
Manufacturer:
KEMET
HK JDW NO:
417-CDR31BP431BFWR
Purchasing and Inquiry
CDR31BP431BFWR Overview
A temperature coefficient of 30ppm/Cel ppm/°C is assigned to it.Temperatures as low as 125°C can be supplied for its operation.Rated DC of 100V is the voltage at which this electrical part operates.
CDR31BP431BFWR Features
A temperature coefficient of 30ppm/Cel ppm/°C
the maximal temperature reaches 125°C
CDR31BP431BFWR Applications
There are a lot of KEMET CDR31BP431BFWR applications of capacitor networks.
  • High density consumer electronics
  • Professional electronics
Step5Bar-code shipping tag
CDR31BP431BFWR
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Dielectric Material
    Ceramic
  • Tolerance
    1%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    30ppm/Cel ppm/°C
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn70Pb30) - with Nickel (Ni) barrier
  • HTS Code
  • Capacitance
    430pF
  • Voltage - Rated DC
    100V
  • Packing Method
    TR, 7 INCH
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Reference Standard
    MIL-PRF-55681
  • Operating Temperature (Max)
    125°C
  • Operating Temperature (Min)
    -55°C
  • Temperature Characteristics Code
    BP
  • Multilayer
    Yes
  • Size Code
    0805
  • Length
    2mm
  • Width
    1.25mm
  • Thickness
    1.3mm