  • CDSOD323-T18C
CDSOD323-T18C
advertisement
Manufacturer No:
CDSOD323-T18C
Manufacturer:
Bourns Inc.
HK JDW NO:
103-CDSOD323-T18C
Package:
SC-76, SOD-323
Datasheet:
CDSOD323-T18C
Description:
ESD Suppressor TVS ±30KV 2-Pin SOD-323
Step5Bar-code shipping tag
CDSOD323-T18C
    Select All
  • Factory Lead Time
    7 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    SC-76, SOD-323
  • Number of Pins
    2
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2011
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Zener
  • Applications
    General Purpose
  • Additional Feature
    LOW CAPACITANCE
  • Capacitance
    3pF
  • Subcategory
    Transient Suppressors
  • Max Power Dissipation
    350W
  • Technology
    AVALANCHE
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Depth
    1.45mm
  • Base Part Number
    CDSOD323
  • Pin Count
  • Number of Elements
  • Working Voltage
    18V
  • Leakage Current
    1μA
  • Element Configuration
    Single
  • Power Line Protection
    No
  • Current - Peak Pulse (10/1000μs)
    8A 8/20μs
  • Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
    45V Typ
  • Clamping Voltage
    29V
  • Peak Pulse Current
    8A
  • Reverse Standoff Voltage
    18V
  • Max Surge Current
    8A
  • Peak Pulse Power
    350W
  • Direction
    Bidirectional
  • Breakdown Voltage
    20V
  • Bidirectional Channels
    1
  • Capacitance @ Frequency
    3pF @ 1MHz
  • Max Junction Temperature (Tj)
    150°C
  • Height
    1.14mm
  • Length
    1.9mm
  • Width
    1.45mm