  • CGMS-6A-120-10
CGMS-6A-120-10
advertisement
Manufacturer No:
CGMS-6A-120-10
Manufacturer:
Carlo Gavazzi Inc.
HK JDW NO:
144-CGMS-6A-120-10
Package:
Datasheet:
CGMS-6A-120-10
Description:
Contactor,Mini,120VAC,Screw Clamp Type,1-NO,120VAC Coil
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
CGMS-6A-120-10
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    17 Weeks
  • Mounting Type
    Chassis Mount, DIN Rail
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2007
  • Series
    CGMS
  • Feature
    Auxiliary Contacts
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Termination
    Screw
  • Power Rating
    3kW
  • Depth
    64mm
  • Termination Style
    Screw Terminal
  • Number of Poles
    3
  • Contact Form
    3PST-NO (3 Form A)
  • Coil Voltage
    120VAC
  • Switching Voltage
    690VAC -Max
  • Contact Rating (Current)
    6A
  • Coil Voltage (AC)
    120V
  • Height
    58mm
  • Length
    45mm
  • Width
    45mm