  • CGS153U100W5L
CGS153U100W5L
advertisement
Manufacturer No:
CGS153U100W5L
HK JDW NO:
192-CGS153U100W5L
Datasheet:
CGS153U100W5L
Description:
CGS 15000μF Capacitor -10% +75% Bulk Chassis Mount 8.6A 2.500Dia 63.50mm -40°C~85°C Polar 28.6mm Radial, Can - Screw Terminals
Quantity:
In Stock : 1
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
CGS153U100W5L
  • Mount
    Chassis Mount, Clamp
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Size / Dimension
    2.500Dia 63.50mm
  • Tolerance
    -10% +75%
  • Capacitance
    15000μF
  • Voltage - Rated DC
    100V
  • Lead Pitch
    28.6mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    43mOhm @ 120Hz
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 85°C
  • Leakage Current
    7.35mA
  • Ripple Current
    8.6A
  • Ripple Current @ Low Frequency
    8.6A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    11.18A @ 10kHz
  • Diameter
    63.5mm
  • Height
    143mm
  • Height Seated (Max)
    5.625 142.88mm