  • CM300E3U-12H
CM300E3U-12H
advertisement
Manufacturer No:
CM300E3U-12H
HK JDW NO:
614-CM300E3U-12H
Description:
IGBT MOD CHOP 600V 300A U SER
Step5Bar-code shipping tag
CM300E3U-12H
  • Number of Pins
    5
  • Operating Temperature
    -40°C~150°C TJ
  • Published
    1999
  • Series
    IGBTMOD™
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Number of Terminations
    5
  • Subcategory
    Insulated Gate BIP Transistors
  • Max Power Dissipation
    890W
  • Number of Elements
    1
  • Configuration
    Single
  • Power - Max
    890W
  • Transistor Application
    MOTOR CONTROL
  • Collector Emitter Voltage (VCEO)
    3V
  • Max Collector Current
    300A
  • Current - Collector Cutoff (Max)
    1mA
  • Collector Emitter Breakdown Voltage
    600V
  • Input Capacitance
    26.4nF
  • Turn On Time
    250 ns
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
    3V @ 15V, 300A
  • Turn Off Time-Nom (toff)
    650 ns
  • NTC Thermistor
    No
  • Gate-Emitter Voltage-Max
    20V
  • Input Capacitance (Cies) @ Vce
    26.4nF @ 10V
  • VCEsat-Max
    3 V