  • CM600DY-24A
CM600DY-24A
advertisement
Manufacturer No:
CM600DY-24A
HK JDW NO:
614-CM600DY-24A
Description:
IGBT MOD DUAL 1200V 600A A SER
Step5Bar-code shipping tag
CM600DY-24A
    Select All
  • Mount
    Chassis Mount
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Number of Pins
    7
  • Operating Temperature
    -40°C~150°C TJ
  • Published
    2007
  • Series
    IGBTMOD™
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Discontinued
  • Number of Terminations
    7
  • ECCN Code
    EAR99
  • Max Power Dissipation
    3.67kW
  • Terminal Position
    UPPER
  • Terminal Form
    UNSPECIFIED
  • Pin Count
  • Number of Elements
    2
  • Configuration
    Half Bridge
  • Power - Max
    3670W
  • Transistor Application
    POWER CONTROL
  • Collector Emitter Voltage (VCEO)
    3V
  • Max Collector Current
    600A
  • Current - Collector Cutoff (Max)
    1mA
  • Collector Emitter Breakdown Voltage
    1.2kV
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
    1200V
  • Input Capacitance
    94nF
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
    3V @ 15V, 600A
  • Input Capacitance (Cies) @ Vce
    94nF @ 10V