  • CMB02070X1201GB200
CMB02070X1201GB200
advertisement
Manufacturer No:
CMB02070X1201GB200
Manufacturer:
Vishay Beyschlag
HK JDW NO:
878-CMB02070X1201GB200
Package:
MELF, 0207
Description:
RES SMD 1.2K OHM 2% 1W 0207
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
CMB02070X1201GB200
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Package / Case
    MELF, 0207
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2006
  • Series
    CMB
  • Size / Dimension
    0.087Diax0.228L 2.20mmx5.80mm
  • Tolerance
    ±2%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    -250 ppm/°C
  • Resistance
    1.2kOhm
  • Composition
    Carbon Film
  • Power (Watts)
    1W
  • Voltage - Rated
    500V
  • Additional Feature
    ANTI-SULFUR, LASER TRIMMABLE, RATED AC VOLTAGE (V): 500
  • Power Rating
    400mW
  • Voltage - Rated DC
    500V
  • Packing Method
    TR, Blister, 7 Inch
  • Construction
    Cylindrical
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Military Standard
    Not
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.4W
  • Operating Supply Voltage
    500V
  • Diameter
    2.2mm