  • CMR05F361GODP
CMR05F361GODP
advertisement
Manufacturer No:
CMR05F361GODP
HK JDW NO:
192-CMR05F361GODP
Datasheet:
CMR05F361GODP
Purchasing and Inquiry
CMR05F361GODP Overview
5.7mm is the terminal pitch of the part.To ensure high reliability, its size/dimension is 0.469Lx0.220W 11.90mmx5.60mm.A high efficiency requires that the rated (DC) voltage (URdc) be maintained at 500V.0/+70ppm/Cel ppm/°C temperature coefficient are set with the part.The voltage - Rated of this electronic part is 500V.Keeping the device at -55°C~125°C during operation is recommended.
CMR05F361GODP Features
a 5.7mm terminal pitch
its size/dimension is 0.469Lx0.220W 11.90mmx5.60mm
a 0/+70ppm/Cel ppm/°C temperature coefficient
a voltage rating of 500V
CMR05F361GODP Applications
  • RF Instruments
  • RF Power Amplifiers
  • Ground and Flight Mobile Radio
  • Mobile Radio
  • Software - Defined Frequency-Hopping Radio
  • Tuned LCR Circuits
  • Land Mobile antennas 27 to 900 MHZ
Step5Bar-code shipping tag
CMR05F361GODP
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Size / Dimension
    0.469Lx0.220W 11.90mmx5.60mm
  • Tolerance
    ±2%
  • Temperature Coefficient
    0/+70ppm/Cel ppm/°C
  • Voltage - Rated
    500V
  • HTS Code
  • Capacitance
    360pF
  • Terminal Pitch
    5.7mm
  • Lead Spacing
    0.224 5.70mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    500V
  • Size Code
    4722
  • Height Seated (Max)
    0.402 10.20mm
  • Length
    11.9mm
  • Width
    5.6mm