  • CMR06F392FODR
CMR06F392FODR
advertisement
Manufacturer No:
CMR06F392FODR
HK JDW NO:
192-CMR06F392FODR
Datasheet:
CMR06F392FODR
Purchasing and Inquiry
CMR06F392FODR Overview
In this case, we measure the part's terminal pitch at 8.9mm.Consequently, it has 0.689Lx0.311W 17.50mmx7.90mm size/dimension in order to ensure the highest level of reliability.For high efficiency, the rated voltage (URdc) should be kept at 500V.The part has a temperature coefficient of 0/+70ppm/Cel ppm/°C.A voltage - Rated of 500V applies to this electronic part.When operating the device, it is recommended that the voltage be set to -55°C~125°C.
CMR06F392FODR Features
a 8.9mm terminal pitch
its size/dimension is 0.689Lx0.311W 17.50mmx7.90mm
a 0/+70ppm/Cel ppm/°C temperature coefficient
a voltage rating of 500V
CMR06F392FODR Applications
  • Land Mobile antennas 27 to 900 MHZ
  • MRI Coils and Generators
  • Tuned LCR Circuits
  • Plasma generators
  • RF Medical Equipment
  • CATV
  • Software - Defined Frequency-Hopping Radio
  • RF Instruments
  • Ground and Flight Mobile Radio
  • RF Power Amplifiers
Step5Bar-code shipping tag
CMR06F392FODR
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Size / Dimension
    0.689Lx0.311W 17.50mmx7.90mm
  • Tolerance
    ±1%
  • Temperature Coefficient
    0/+70ppm/Cel ppm/°C
  • Voltage - Rated
    500V
  • HTS Code
  • Capacitance
    3900pF
  • Terminal Pitch
    8.9mm
  • Lead Spacing
    0.350 8.90mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    500V
  • Size Code
    6931
  • Height Seated (Max)
    0.559 14.20mm
  • Length
    17.5mm
  • Width
    7.9mm