  • CMR07F163GODR
CMR07F163GODR
advertisement
Manufacturer No:
CMR07F163GODR
HK JDW NO:
192-CMR07F163GODR
Datasheet:
CMR07F163GODR
Purchasing and Inquiry
CMR07F163GODR Overview
Pitch is measured at the terminals of the part 10.8mm.Due to its 0.819Lx0.409W 20.80mmx10.40mm size/dimension, it allows for high reliability.High efficiency requires maintaining the rated voltage (URdc) at 500V.Parts have a 0/+70ppm/Cel ppm/°C temperature coefficient.500V is the voltage rating of this electronic part.If the device is operating, leave it at -55°C~125°C at all times.
CMR07F163GODR Features
a 10.8mm terminal pitch
its size/dimension is 0.819Lx0.409W 20.80mmx10.40mm
a 0/+70ppm/Cel ppm/°C temperature coefficient
a voltage rating of 500V
CMR07F163GODR Applications
  • Software - Defined Frequency-Hopping Radio
  • Land Mobile antennas 27 to 900 MHZ
  • MRI Coils and Generators
  • Tuned LCR Circuits
  • RF Medical Equipment
  • RF Instruments
  • RF Power Amplifiers
  • MRI Coils
  • Lasers
  • Mobile Radio
Step5Bar-code shipping tag
CMR07F163GODR
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Size / Dimension
    0.819Lx0.409W 20.80mmx10.40mm
  • Tolerance
    ±2%
  • Temperature Coefficient
    0/+70ppm/Cel ppm/°C
  • Voltage - Rated
    500V
  • HTS Code
  • Capacitance
    0.016μF
  • Terminal Pitch
    10.8mm
  • Military Standard
    MIL-PRF-39001
  • Lead Spacing
    0.425 10.80mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    500V
  • Size Code
    8241
  • Height Seated (Max)
    0.902 22.90mm
  • Length
    20.8mm
  • Width
    10.4mm