  • CMR08F393FODR
CMR08F393FODR
advertisement
Manufacturer No:
CMR08F393FODR
HK JDW NO:
192-CMR08F393FODR
Package:
Radial
Datasheet:
CMR08F393FODR
Purchasing and Inquiry
CMR08F393FODR Overview
26.7mm is the terminal pitch of the part.This device's size and dimension are 1.449Lx0.402W 36.80mmx10.20mm to ensure a high level of reliability.For high efficiency, the rated voltage (URdc) should be kept at 500V.Parts have a 0/+70ppm/Cel ppm/°C temperature coefficient.This electronic part's voltage rating is 500V.Devices should always be kept at -55°C~125°C when operating.
CMR08F393FODR Features
a 26.7mm terminal pitch
its size/dimension is 1.449Lx0.402W 36.80mmx10.20mm
a 0/+70ppm/Cel ppm/°C temperature coefficient
a voltage rating of 500V
CMR08F393FODR Applications
  • MRI Coils
  • RF Medical Equipment
  • Plasma generators
  • Tuned LCR Circuits
  • Land Mobile antennas 27 to 900 MHZ
  • RF Instruments
  • Software - Defined Frequency-Hopping Radio
  • RF Power Amplifiers
  • Power Amplifiers
  • Ground and Flight Mobile Radio
Step5Bar-code shipping tag
CMR08F393FODR
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    Mica
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    CMR
  • Size / Dimension
    1.449Lx0.402W 36.80mmx10.20mm
  • Tolerance
    ±1%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Feature
    General Purpose
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    0/+70ppm/Cel ppm/°C
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn60Pb40)
  • Voltage - Rated
    500V
  • HTS Code
  • Capacitance
    0.039μF
  • Terminal Pitch
    26.7mm
  • Reference Standard
    MIL-PRF-39001
  • Lead Spacing
    1.051 26.70mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    500V
  • Height Seated (Max)
    0.902 22.90mm
  • Length
    36.8mm
  • Width
    10.2mm