  • CMR08F393GODR
CMR08F393GODR
advertisement
Manufacturer No:
CMR08F393GODR
HK JDW NO:
192-CMR08F393GODR
Datasheet:
CMR08F393GODR
Purchasing and Inquiry
CMR08F393GODR Overview
26.7mm is the terminal pitch of the part.Despite its size/dimension being 1.449Lx0.402W 36.80mmx10.20mm, it guarantees high reliability.For high efficiency, the rated voltage (URdc) should be kept at 500V.Parts with 0/+70ppm/Cel ppm/°C temperature coefficients are set at the factory.There is no voltage rating for this electronic part.Devices should always be kept at -55°C~125°C when operating.
CMR08F393GODR Features
a 26.7mm terminal pitch
its size/dimension is 1.449Lx0.402W 36.80mmx10.20mm
a 0/+70ppm/Cel ppm/°C temperature coefficient
a voltage rating of 500V
CMR08F393GODR Applications
  • Tuned LCR Circuits
  • Land Mobile antennas 27 to 900 MHZ
  • RF Instruments
  • CATV
  • Mobile Radio
  • Lasers
  • RF Medical Equipment
  • MRI Coils
  • Software - Defined Frequency-Hopping Radio
  • RF Power Amplifiers
Step5Bar-code shipping tag
CMR08F393GODR
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Size / Dimension
    1.449Lx0.402W 36.80mmx10.20mm
  • Tolerance
    ±2%
  • Temperature Coefficient
    0/+70ppm/Cel ppm/°C
  • Voltage - Rated
    500V
  • HTS Code
  • Capacitance
    0.039μF
  • Terminal Pitch
    26.7mm
  • Reference Standard
    MIL-PRF-39001
  • Lead Spacing
    1.051 26.70mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    500V
  • Height Seated (Max)
    0.902 22.90mm
  • Length
    36.8mm
  • Width
    10.2mm