  • CMR08F473JODR
CMR08F473JODR
advertisement
Manufacturer No:
CMR08F473JODR
HK JDW NO:
192-CMR08F473JODR
Datasheet:
CMR08F473JODR
Purchasing and Inquiry
CMR08F473JODR Overview
A part's terminal pitch is measured as 26.7mm.Consequently, it has 1.469Lx0.449W 37.30mmx11.40mm size/dimension in order to ensure the highest level of reliability.It is recommended to maintain the rated voltage (URdc) at 500V in order to achieve maximum efficiency.With the part, temperature coefficients of 0/+70ppm/Cel ppm/°C are pre-set.500V is the voltage rating of this electronic part.The device should always remain at -55°C~125°C when in use.
CMR08F473JODR Features
a 26.7mm terminal pitch
its size/dimension is 1.469Lx0.449W 37.30mmx11.40mm
a 0/+70ppm/Cel ppm/°C temperature coefficient
a voltage rating of 500V
CMR08F473JODR Applications
  • Ground and Flight Mobile Radio
  • Mobile Radio
  • Software - Defined Frequency-Hopping Radio
  • RF Power Amplifiers
  • RF Instruments
  • MRI Coils and Generators
  • Power Amplifiers
  • Tuned LCR Circuits
  • MRI Coils
  • CATV
Step5Bar-code shipping tag
CMR08F473JODR
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Size / Dimension
    1.469Lx0.449W 37.30mmx11.40mm
  • Tolerance
    ±5%
  • Temperature Coefficient
    0/+70ppm/Cel ppm/°C
  • Voltage - Rated
    500V
  • HTS Code
  • Capacitance
    0.047μF
  • Terminal Pitch
    26.7mm
  • Reference Standard
    MIL-PRF-39001
  • Lead Spacing
    1.051 26.70mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    500V
  • Height Seated (Max)
    0.909 23.10mm
  • Length
    37.3mm
  • Width
    11.4mm