  • CMR08F513FPDP
CMR08F513FPDP
advertisement
Manufacturer No:
CMR08F513FPDP
HK JDW NO:
192-CMR08F513FPDP
Datasheet:
CMR08F513FPDP
Purchasing and Inquiry
CMR08F513FPDP Overview
This part is measured at its terminal pitch 26.7mm.Consequently, it has 1.480Lx0.469W 37.60mmx11.90mm size/dimension in order to ensure the highest level of reliability.The rated (DC) voltage (URdc) should be maintained at 500V for high efficiency.With the part, temperature coefficients of 0/+70ppm/Cel ppm/°C are pre-set.This electronic part has a voltage rating of 500V.When operating the device, it is recommended that the voltage be set to -55°C~150°C.
CMR08F513FPDP Features
a 26.7mm terminal pitch
its size/dimension is 1.480Lx0.469W 37.60mmx11.90mm
a 0/+70ppm/Cel ppm/°C temperature coefficient
a voltage rating of 500V
CMR08F513FPDP Applications
  • RF Medical Equipment
  • CATV
  • RF Power Amplifiers
  • Mobile Radio
  • Tuned LCR Circuits
  • Lasers
  • Plasma generators
  • Power Amplifiers
  • Ground and Flight Mobile Radio
  • Software - Defined Frequency-Hopping Radio
Step5Bar-code shipping tag
CMR08F513FPDP
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2015
  • Size / Dimension
    1.480Lx0.469W 37.60mmx11.90mm
  • Tolerance
    ±1%
  • Temperature Coefficient
    0/+70ppm/Cel ppm/°C
  • Voltage - Rated
    500V
  • HTS Code
  • Capacitance
    0.051μF
  • Terminal Pitch
    26.7mm
  • Lead Spacing
    1.051 26.70mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    500V
  • Height Seated (Max)
    0.917 23.30mm
  • Length
    37.6mm
  • Width
    11.9mm