  • CN4490-1000-SP
CN4490-1000-SP
advertisement
Manufacturer No:
CN4490-1000-SP
HK JDW NO:
448-CN4490-1000-SP
Package:
Datasheet:
CN4490-1000-SP
Purchasing and Inquiry
CN4490-1000-SP Overview
Providing 7V~18V with the correct supply voltage will improve efficiency.There are General Purpose applications available for the wireless RF transmitter.
CN4490-1000-SP Features
CN4490-1000-SP Applications
There are a lot of Laird - Wireless & Thermal Systems CN4490-1000-SP RF Transmitter applications.
  • Fixed Wireless
  • Optical transmission devices
  • Cellular infrastructure
  • GLONASS
  • Sensors
  • Avionics
  • ISM applications
  • WCDMA
  • Small aperture terminals (VSATs)
  • GPS
Step5Bar-code shipping tag
CN4490-1000-SP
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Published
    2005
  • Feature
    2 ConnexNet Transceivers in Ethernet Bridge Mode
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    2 (1 Year)
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Supply
    7V~18V
  • Frequency
    902MHz~928MHz
  • Function
    2 Transceivers
  • Interface
    RJ-45
  • Power - Output
    1000mW