  • CRCW060316K9DHEAP
CRCW060316K9DHEAP
advertisement
Manufacturer No:
CRCW060316K9DHEAP
HK JDW NO:
873-CRCW060316K9DHEAP
Package:
0603 (1608 Metric)
Datasheet:
CRCW060316K9DHEAP
Description:
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, CRCW-P Series, Thick Film, 16.9kOhm, 0.1W 1/10W, ±0.5%, -55°C~155°C
Step5Bar-code shipping tag
CRCW060316K9DHEAP
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Package / Case
    0603 (1608 Metric)
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Series
    CRCW-P
  • Size / Dimension
    0.063Lx0.033W 1.60mmx0.85mm
  • Tolerance
    ±0.5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Automotive AEC-Q200
  • Pbfree Code
    yes
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    ±50ppm/°C
  • Resistance
    16.9kOhm
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Power (Watts)
    0.1W 1/10W
  • Additional Feature
    SEMI PRECISION, RATED AC VOL(V):75
  • Packing Method
    TR, PAPER, 7 INCH
  • Max Power Dissipation
    100mW
  • Construction
    Rectangular
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.1W
  • Working Voltage
    75V
  • Height
    508μm
  • Height Seated (Max)
    0.020 0.50mm