  • CSU550AP-3-001
CSU550AP-3-001
advertisement
Manufacturer No:
CSU550AP-3-001
Manufacturer:
Artesyn Embedded Power
HK JDW NO:
96-CSU550AP-3-001
Package:
Datasheet:
CSU550AP-3-001
Description:
AC/DC CONVERTER 12V 12V 550W
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
CSU550AP-3-001
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Efficiency
    94%
  • Voltage - Output 1
    12V
  • Current - Output (Max)
    45A 2.5A
  • Voltage - Input
    90V~264VAC
  • Voltage - Output 2
    12V
  • Minimum Load Required
    No
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Mounting Type
    Rack Mount
  • Operating Temperature
    0°C~50°C With Derating
  • Published
    2016
  • Series
    CSU550AP (550W)
  • Size / Dimension
    7.28Lx2.89W x 1.57 H 185.0mmx73.5mmx40.0mm
  • Feature
    DC Input Capable, Hot Swappable, Load Sharing, PMBus™, Standby Output, Universal Input
  • Part Status
    Active
  • Type
    Front End
  • Applications
    ITE (Commercial)
  • Power (Watts)
    550W