  • CTS13156X0050C2PE3
CTS13156X0050C2PE3
advertisement
Manufacturer No:
CTS13156X0050C2PE3
Manufacturer:
Vishay
HK JDW NO:
866-CTS13156X0050C2PE3
Package:
Metal
Datasheet:
Description:
15μF 20% 125°C-Max -55°C-Min 2-Termination POLARIZED TANTALUM (DRY/SOLID) 0.0075mA Metal
Step5Bar-code shipping tag
CTS13156X0050C2PE3
  • Package / Case
    Metal
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Mounting Feature
    THROUGH HOLE MOUNT
  • Dielectric Material
    TANTALUM (DRY/SOLID)
  • Tolerance
    20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Axial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Capacitance
    15μF
  • Packing Method
    TR
  • Capacitor Type
    TANTALUM CAPACITOR
  • Polarity
    POLARIZED
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    50V
  • Leakage Current
    0.0075mA
  • Tan Delta
    0.06
  • Diameter
    7.5mm
  • Length
    17.42mm