  • 293D475X9025A2TE3
293D475X9025A2TE3
advertisement
Manufacturer No:
293D475X9025A2TE3
Manufacturer:
Vishay
HK JDW NO:
866-293D475X9025A2TE3
Package:
Datasheet:
293D475X9025A2TE3
Purchasing and Inquiry
293D475X9025A2TE3 Overview
A ripple current of 120mA is set on the capacitor.A series resistance (ESR), also known as internal resistance, measures the loss of useful energy in a simple electronic circuit with a resistor and an ideal (perfect) capacitor, and its resistance is 5.5Ohm.In this capacitor's case, the dissipation factor 6 % represents the power loss caused by AC applied through it.
293D475X9025A2TE3 Features
120mA is the ripple current of the capacitor
the dissipation factor is 6 %
293D475X9025A2TE3 Applications
There are a lot of Vishay 293D475X9025A2TE3 applications of tantalum capacitors.
  • Consumer
  • General low power DC/DC and LDO
  • Military / aerospace
  • Automotive ECU
  • Avionics,
  • General purpose
Step5Bar-code shipping tag
293D475X9025A2TE3
    Tantalum
  • Weight
    16.187578mg
  • Packaging
    Cut Tape
  • Tolerance
    10%
  • Termination
    SMD/SMT
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Voltage - Rated
    25V
  • Capacitance
    4.7μF
  • Voltage - Rated DC
    25V
  • Depth
    1.6mm
  • Case Code (Metric)
    3216
  • Case Code (Imperial)
    1206
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    5.5Ohm
  • Ripple Current
    120mA
  • Dissipation Factor
    6 %
  • Current - Leakage
    1.2μA
  • Height
    1.8mm
  • Length
    3.2mm
  • Width
    1.6mm