  • 293D226X9025C2TE3
293D226X9025C2TE3
advertisement
Manufacturer No:
293D226X9025C2TE3
Manufacturer:
Vishay
HK JDW NO:
866-293D226X9025C2TE3
Package:
Datasheet:
293D226X9025C2TE3
Purchasing and Inquiry
293D226X9025C2TE3 Overview
The capacitor's ripple current is set to 300mA.As a result of the loss of useful energy in a simple circuit with a resistor and an ideal (perfect) capacitor, equivalent series resistance (ESR) is known as internal resistance.In this capacitor's case, the dissipation factor 6 % represents the power loss caused by AC applied through it.
293D226X9025C2TE3 Features
300mA is the ripple current of the capacitor
the dissipation factor is 6 %
293D226X9025C2TE3 Applications
There are a lot of Vishay 293D226X9025C2TE3 applications of tantalum capacitors.
  • Military / aerospace
  • Computer
  • Telecom infrastructure
  • Avionics,
  • ABS
  • General low power DC/DC and LDO
  • General purpose
  • Industrial
Step5Bar-code shipping tag
293D226X9025C2TE3
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
    Tantalum
  • Weight
    149.997327mg
  • Packaging
    Cut Tape
  • Published
    2013
  • Tolerance
    10%
  • Termination
    SMD/SMT
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Voltage - Rated
    25V
  • Capacitance
    22μF
  • Voltage - Rated DC
    25V
  • Depth
    3.2mm
  • Case Code (Metric)
    6032
  • Case Code (Imperial)
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    1.2Ohm
  • Ripple Current
    300mA
  • Dissipation Factor
    6 %
  • Current - Leakage
    5.5μA
  • Height
    2.5mm
  • Length
    6mm
  • Width
    2.5mm