  • CW160808-6N8J
CW160808-6N8J
advertisement
Manufacturer No:
CW160808-6N8J
Manufacturer:
Bourns Inc.
HK JDW NO:
103-CW160808-6N8J
Package:
0603 (1608 Metric)
Datasheet:
CW160808-6N8J
Description:
FIXED IND 6.8NH 700MA 110MOHM SM
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
CW160808-6N8J
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Case Code (Imperial)
    0603
  • Inductance
    6.8nH
  • Test Frequency
    250MHz
  • DC Resistance (DCR)
    110mOhm
  • Max DC Current
    700mA
  • Frequency - Self Resonant
    5.8GHz
  • Inductor Application
    RF INDUCTOR
  • Terminal Placement
    DUAL ENDED
  • Q @ Freq
    25 @ 250MHz
  • Quality Factor-Min (at L-nom)
    25
  • Q Factor
    25
  • Inductance Tolerance
    5%
  • DC Current
    700mA
  • Height
    1.016mm
  • Height Seated (Max)
    0.047 1.20mm
  • Radiation Hardening
    No
  • REACH SVHC
    No SVHC
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    0603 (1608 Metric)
  • Terminal Shape
    ONE SURFACE
  • Number of Pins
    2
  • Weight
    2.012816mg
  • Material - Core
    Alumina
  • Shape/Size Description
    RECTANGULAR PACKAGE
  • Conductor Material
    Copper
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2008
  • Series
    CW160808
  • Size / Dimension
    0.065Lx0.041W 1.65mmx1.05mm
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e4
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Wirewound
  • Terminal Finish
    Gold (Au) - with Nickel (Ni) barrier
  • HTS Code
  • Packing Method
    TR
  • Shielding
    NO
  • Number of Functions
    1
  • Depth
    1.25mm
  • Construction
    Chip
  • Current Rating
    700mA