  • CWR19MK106KBHB
CWR19MK106KBHB
advertisement
Manufacturer No:
CWR19MK106KBHB
HK JDW NO:
66-CWR19MK106KBHB
Package:
Molded
Datasheet:
CWR19MK106KBHB
Purchasing and Inquiry
CWR19MK106KBHB Overview
A ripple current of 160mA is set on the capacitor.This resistor has a resistance of 900mOhm, the same value as the equivalent series resistance (ESR), also known as internal resistance.Currently, this capacitor is leakage current 0.004mA.Whenever AC is applied through a capacitor, the dissipation factor is 8 %.Tan Delta test measures the electrical dielectric properties of insulating oil, and its tan delta is 0.08.
CWR19MK106KBHB Features
160mA is the ripple current of the capacitor
a leakage current of 0.004mA in this capacitor
the dissipation factor is 8 %
its tan delta is 0.08
CWR19MK106KBHB Applications
There are a lot of AVX Corporation CWR19MK106KBHB applications of tantalum capacitors.
  • Computer
  • Automotive ECU
  • General low power DC/DC and LDO
  • Telecom infrastructure
  • Airbag systems
  • Avionics,
  • Industrial control units
  • General purpose
  • Military / aerospace
  • ABS
Step5Bar-code shipping tag
CWR19MK106KBHB
    8 Weeks
  • Package / Case
    Molded
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2012
  • Tolerance
    10%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb) - fused
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Additional Feature
    ESR AND RIPPLE CURRENT IS MEASURED AT 100KHZ
  • HTS Code
  • Capacitance
    10μF
  • Depth
    3.81mm
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Military Standard
    MIL-PRF-55365
  • Capacitor Type
    TANTALUM CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    900mOhm
  • Polarity
    Polar
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    35V
  • Size Code
    2915
  • Leakage Current
    0.004mA
  • Ripple Current
    160mA
  • Tan Delta
    0.08
  • Dissipation Factor
    8 %
  • Height
    2.79mm
  • Length
    7.24mm