  • CY7C028V-20AXC
CY7C028V-20AXC
advertisement
Manufacturer No:
CY7C028V-20AXC
HK JDW NO:
217-CY7C028V-20AXC
Package:
100-LQFP
Datasheet:
Description:
Surface Mount Memory IC CY7C028 1 Mb kb 14mm mm 175mA mA 16b b
Quantity:
In Stock : 5140
Step5Bar-code shipping tag
CY7C028V-20AXC
    Select All
  • Mount
  • Package / Case
    100-LQFP
  • Number of Pins
    100
  • Operating Temperature
    0°C~70°C TA
  • Packaging
    Tray
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    100
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Additional Feature
    AUTOMATIC POWER-DOWN
  • Voltage - Supply
    3V~3.6V
  • Terminal Position
    QUAD
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Frequency
    20GHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    CY7C028
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.6V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    3V
  • Memory Size
    1Mb 64K x 16
  • Number of Ports
    2
  • Nominal Supply Current
    175mA
  • Organization
    64KX16
  • Output Characteristics
    3-STATE
  • Memory Width
    16
  • Write Cycle Time - Word, Page
    20ns
  • Address Bus Width
    32b
  • Density
    1 Mb
  • Standby Current-Max
    0.00005A
  • I/O Type
    COMMON
  • Sync/Async
    Asynchronous
  • Word Size
    16b
  • Standby Voltage-Min
    2V
  • Height Seated (Max)
    1.6mm
  • Length
    14mm