  • CY7C0853V-133BBXI
CY7C0853V-133BBXI
advertisement
Manufacturer No:
CY7C0853V-133BBXI
HK JDW NO:
217-CY7C0853V-133BBXI
Package:
172-LFBGA
Datasheet:
CY7C0853V-133BBXI
Description:
Surface Mount 172 Pin Memory IC CY7C0853 9 Mb kb 15mm mm 400mA mA 36b b
Quantity:
In Stock : 3540
Step5Bar-code shipping tag
CY7C0853V-133BBXI
    Select All
  • Mount
  • Package / Case
    172-LFBGA
  • Number of Pins
    172
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2003
  • JESD-609 Code
    e1
  • Number of Terminations
    172
  • Terminal Finish
    Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
  • Additional Feature
    PIPELINED ARCHITECTURE
  • Technology
    SRAM - Dual Port, Synchronous
  • Voltage - Supply
    3.135V~3.465V
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    1mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    CY7C0853
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.465V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    3.135V
  • Memory Size
    9Mb 256K x 36
  • Number of Ports
    2
  • Nominal Supply Current
    400mA
  • Clock Frequency
    133MHz
  • Access Time
    4.7 ns
    Parallel
  • Output Characteristics
    3-STATE
  • Memory Width
    36
  • Address Bus Width
    36b
  • Density
    9 Mb
  • Standby Current-Max
    0.075A
  • I/O Type
    COMMON
  • Sync/Async
    Synchronous
  • Word Size
    36b
  • Standby Voltage-Min
    3.14V
  • Length
    15mm