  • CY7C199C-12VXCT
CY7C199C-12VXCT
advertisement
Manufacturer No:
CY7C199C-12VXCT
HK JDW NO:
217-CY7C199C-12VXCT
Package:
28-BSOJ (0.300, 7.62mm Width)
Datasheet:
CY7C199C-12VXCT
Description:
Surface Mount 28 Pin Memory IC CY7C199 256 kb kb 85mA mA 8b b
Step5Bar-code shipping tag
CY7C199C-12VXCT
    Select All
  • Mount
  • Package / Case
    28-BSOJ (0.300, 7.62mm Width)
  • Number of Pins
    28
  • Operating Temperature
    0°C~70°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2006
  • JESD-609 Code
    e4
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    28
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    NICKEL PALLADIUM GOLD
  • Technology
    SRAM - Asynchronous
  • Voltage - Supply
    4.5V~5.5V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Supply Voltage
    5V
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Frequency
    12GHz
  • Base Part Number
    CY7C199
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Memory Size
    256Kb 32K x 8
  • Number of Ports
    1
  • Nominal Supply Current
    85mA
  • Organization
    32KX8
  • Memory Width
    8
  • Write Cycle Time - Word, Page
    12ns
  • Address Bus Width
    15b
  • Density
    256 kb
  • Sync/Async
    Asynchronous
  • Word Size
    8b
  • Height Seated (Max)
    3.556mm