  • CY8C22345-24PVXAT
CY8C22345-24PVXAT
advertisement
Manufacturer No:
CY8C22345-24PVXAT
HK JDW NO:
217-CY8C22345-24PVXAT
Package:
28-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Datasheet:
CY8C22345-24PVXAT
Description:
16KB 16K x 8 FLASH M8C 8-Bit Microcontroller PSOC?1 CY8C22xxx Series CY8C22345 28 Pin 24MHz 5V 28-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Purchasing and Inquiry
CY8C22345-24PVXAT Overview
A space-saving advantage is that it is included in the 28-SSOP (0.209, 5.30mm Width) package. A Surface Mount mounting method is used. Package Tape & Reel (TR) contains it. There is a M8C as core processor in this device. Work should be done at -40°C~85°C TA. Memory type FLASH is used for program memory. 24 I/Os are present on the device. To find equivalent components, use its CY8C22345 base part number. The terminals of this device are set to DUAL. As far as terminations are concerned, there are 28 terminations present. It is a member of the PSOC?1 CY8C22xxx series of electrical components. High efficiency is possible due to the 5V supply voltage. It is constructed with 28 pins. In total, it has 28 pins. The component is included in Microcontrollers. Using the devices' 16kB memory size, you can store programs and data. There is 3.3/5V power source in this device. Using a frequency of 24MHz, it is very efficient. 2 timers/counters are in use. As part of the M8C CPU family, this component is included. There is also the property of IT ALSO OPERATES AT 3V AT 93KHZ associated with it. During normal operation, the supply voltage (Vsup) should be kept above 4.75V. Internal is the oscillator type it uses.
CY8C22345-24PVXAT Features
28-SSOP (0.209, 5.30mm Width) package
Mounting type of Surface Mount
Microcontrollers subcategory
CY8C22345-24PVXAT Applications
There are a lot of Cypress Semiconductor Corp CY8C22345-24PVXAT Microcontroller applications.
  • Heart rate monitors
  • Radio
  • Printers
  • Calculators
  • Speed meter
  • Set-top boxes
  • Blenders
  • Smart highways (navigation, traffic control, information monitoring and car service)
  • Virtual reality VR robots
  • Embedded gateways
Step5Bar-code shipping tag
CY8C22345-24PVXAT
  • Program Memory Size
    16KB 16K x 8
  • Connectivity
    I2C, IrDA, SPI, UART/USART
  • Bit Size
    8
  • Data Converter
    A/D 3x10b
  • Data Bus Width
    8b
  • Number of Timers/Counters
    2
  • ROM (words)
    16384
  • CPU Family
    NO
  • Screening Level
    AEC-Q100
  • RAM (words)
    1000
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Package / Case
    28-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    28
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
  • Series
    PSOC®1 CY8C22xxx
  • JESD-609 Code
    e4
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    28
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
  • Additional Feature
    IT ALSO OPERATES AT 3V AT 93KHZ
  • Subcategory
    Microcontrollers
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Frequency
    24MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    CY8C22345
  • Pin Count
  • Power Supplies
    3.3/5V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    4.75V
  • Interface
    I2C, IrDA, SPI, UART, USART
  • Memory Size
    16kB
  • Number of I/O
    24
  • RAM Size
    1K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    3V~5.25V