  • CYV15G0201DXB-BBXC
CYV15G0201DXB-BBXC
advertisement
Manufacturer No:
CYV15G0201DXB-BBXC
HK JDW NO:
217-CYV15G0201DXB-BBXC
Package:
196-LBGA
Description:
196 Terminations3.3V 196 Pin CY*15G02 Telecom device2 Circuits
Purchasing and Inquiry
CYV15G0201DXB-BBXC Overview
A 196-LBGA package saves space on a board.For telecommunications equipment packing, the Tray method is used.There is a type Surface Mount mount for this telecom circuit.Telecom circuit is made up of 2 circuits.Improved efficiency can be ensured when the supply voltage of 3.135V~3.465V is provided.0°C~70°C is a temperature setting that is reliable when telecom switching comes to performance.Mounted in Surface Mount-direction.There are 196 terminations can be found in telecom switching configuration.It requires a supply voltage of 3.3V.An interface with 196 pins is present on this telecom interface.The CY*15G02 base part number can be used to find more related parts.A current of 570mA is used as the supply current.With the voltage of 3.3V as its supply voltage, designers have a great deal of flexibility.Telecommunications device belongs to the subcategory of Network Interfaces.There are many similarities between it and the electronic parts of the HOTlink II? series.Transceivers 2 are integrated into telecommunication tools.
CYV15G0201DXB-BBXC Features
Available in the 196-LBGA package
Operating supply voltage of 3.3V
2 transceivers
CYV15G0201DXB-BBXC Applications
There are a lot of Cypress Semiconductor Corp CYV15G0201DXB-BBXC Telecom applications.
  • Integrated Access Devices (IADs)
  • ATM Switches
  • Dual battery supply voltage SLICs
  • Frame Relay Switches and Access Devices (FRADS)
  • Switching Systems
  • T1 Digital Cross Connects (DSX-1)
  • Home Side Box
  • T1/E1/J1 LAN/WAN Routers
  • Channel Service Units (CSUs): T1/E1/J1
  • Residential Gateways
Step5Bar-code shipping tag
CYV15G0201DXB-BBXC
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    196-LBGA
  • Number of Pins
    196
  • Operating Temperature
    0°C~70°C
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2003
  • Series
    HOTlink II™
  • JESD-609 Code
    e1
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    5 (48 Hours)
  • Number of Terminations
    196
  • Terminal Finish
    Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
  • Subcategory
    Network Interfaces
  • Technology
    BICMOS
  • Voltage - Supply
    3.135V~3.465V
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BALL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    1mm
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    20
  • Base Part Number
    CY*15G02
  • Function
    Transceiver
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Interface
    LVTTL
  • Number of Circuits
    2
  • Nominal Supply Current
    700mA
  • Current - Supply
    570mA
  • Data Rate
    1500000 Mbps
  • Number of Transceivers
    2
  • Height Seated (Max)
    1.5mm
  • Length
    15mm
  • Width
    15mm