  • CYV15G0201DXB-BBXI
CYV15G0201DXB-BBXI
advertisement
Manufacturer No:
CYV15G0201DXB-BBXI
HK JDW NO:
217-CYV15G0201DXB-BBXI
Package:
196-LBGA
Description:
196 Terminations3.3V 196 Pin CY*15G02 Telecom device2 Circuits
Purchasing and Inquiry
CYV15G0201DXB-BBXI Overview
Board space can be saved by using the 196-LBGA package.Telecommunications equipment is packed according to Tray's method.A Surface Mount mounting type is used.There are 2 circuits in this telecom IC .A higher supply voltage for 3.135V~3.465V will improve efficiency.Telecom switching is possible to achieve reliable performance when the operating temperature is set at -40°C~85°C.A Surface Mount-axis mounts telecom switching.As part of its configuration, it includes 196 terminations.It requires a supply voltage of 3.3V.Telecom interfaces contain 196 pins.By using the CY*15G02 part number, more related parts can be found.A 570μA supply current is required to operate telecom equipment .Telecom product operates with the supply voltage of 3.3V to provide much flexibility for designers.Among Network Interfaces's subcategories, telecommunications device falls.A number of similar functions of the telecommunication product can be provided by it as with those of electronic parts under the HOTlink II? series.Integrated wtelecommunication toolsh 2 transceivers, telecommunication tools provides wireless communication.
CYV15G0201DXB-BBXI Features
Available in the 196-LBGA package
Operating supply voltage of 3.3V
2 transceivers
CYV15G0201DXB-BBXI Applications
There are a lot of Cypress Semiconductor Corp CYV15G0201DXB-BBXI Telecom applications.
  • DSLAMs
  • Integrated Access Devices
  • T1/E1/J1 add/drop multiplexers (MUX)
  • Digital Access Cross-connect System (DACs)
  • Interfaces to SONET STS-1 Networks
  • Cable Modem
  • Residential Gateways
  • T1 Digital Cross Connects (DSX-1)
  • M13 MUX
  • SONET/SDH terminal
Step5Bar-code shipping tag
CYV15G0201DXB-BBXI
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    196-LBGA
  • Number of Pins
    196
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2005
  • Series
    HOTlink II™
  • JESD-609 Code
    e1
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    5 (48 Hours)
  • Number of Terminations
    196
  • Terminal Finish
    Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
  • Subcategory
    Network Interfaces
  • Technology
    BICMOS
  • Voltage - Supply
    3.135V~3.465V
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BALL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    1mm
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    20
  • Base Part Number
    CY*15G02
  • Function
    Transceiver
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Interface
    LVTTL
  • Number of Circuits
    2
  • Nominal Supply Current
    710mA
  • Current - Supply
    570μA
  • Data Rate
    1500000 Mbps
  • Number of Transceivers
    2
  • Height Seated (Max)
    1.5mm
  • Length
    15mm
  • Width
    15mm