  • D102K25Y5PL63J5R
D102K25Y5PL63J5R
advertisement
Manufacturer No:
D102K25Y5PL63J5R
HK JDW NO:
886-D102K25Y5PL63J5R
Datasheet:
D102K25Y5PL63J5R
Description:
D 1000pF 500V Ceramic Capacitor ±10% Y5P B 0.256Dia 6.50mm -30°C~125°C 2 Terminations Through Hole Radial, Disc
Step5Bar-code shipping tag
D102K25Y5PL63J5R
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Temperature Characteristics Code
    Y5P
  • Multilayer
    No
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    500V
  • Lead Diameter
    600 μm
  • Size Code
    2616
  • Lead Style
    Formed Leads - Kinked
  • Lead/Base Style
    Kinked
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
    Radial, Disc
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Operating Temperature
    -30°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Size / Dimension
    0.256Dia 6.50mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Radial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    Y5P B
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Composition
    Ceramic
  • Voltage - Rated
    500V
  • HTS Code
  • Capacitance
    1000pF
  • Depth
    4mm
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Lead Pitch
    5mm