  • D153M53Z5UL63L0R
D153M53Z5UL63L0R
advertisement
Manufacturer No:
D153M53Z5UL63L0R
Manufacturer:
Vishay BC Components
HK JDW NO:
886-D153M53Z5UL63L0R
Package:
Radial, Disc
Datasheet:
D153M53Z5UL63L0R
Description:
D 0.015μF 500V Ceramic Capacitor ±20% Z5U 0.531Dia 13.50mm -30°C~125°C Through Hole Radial, Disc
Step5Bar-code shipping tag
D153M53Z5UL63L0R
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Disc
  • Operating Temperature
    -30°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2011
  • Series
    D
  • Size / Dimension
    0.531Dia 13.50mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Radial
  • Temperature Coefficient
    Z5U
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -30°C
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    500V
  • Capacitance
    0.015μF
  • Lead Pitch
    10.0076mm
  • Dielectric
    Z5U
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm