  • D175K20RE
D175K20RE
advertisement
Manufacturer No:
D175K20RE
Manufacturer:
Ohmite
HK JDW NO:
547-D175K20RE
Package:
Radial, 3 Lead, Tubular
Datasheet:
Description:
ADJ PWR RES 20 OHM 175W CHAS MT
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
D175K20RE
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to D175K20RE.
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    Radial, 3 Lead, Tubular
  • Mfr
    Ohmite
  • Series
    Dividohm?210
  • Tolerance
    ±10%
  • Termination
    Solder Lug
  • Resistance
    20 Ohms
  • Power (Watts)
    175 W
  • Adjustment Type
    Slide
  • Diameter
    1.126" OD, 0.752" ID (28.60mm x 19.10mm)
  • Length
    8.500" (215.90mm)