  • D202K39X5FL63L6R
D202K39X5FL63L6R
advertisement
Manufacturer No:
D202K39X5FL63L6R
Manufacturer:
Vishay BC Components
HK JDW NO:
886-D202K39X5FL63L6R
Package:
Radial, Disc
Datasheet:
D202K39X5FL63L6R
Description:
D 2000pF 500V Ceramic Capacitor ±10% X5F 0.394Dia 10.00mm -55°C~85°C Through Hole Radial, Disc
Step5Bar-code shipping tag
D202K39X5FL63L6R
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Disc
  • Number of Pins
    2
  • Operating Temperature
    -55°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2014
  • Series
    D
  • Size / Dimension
    0.394Dia 10.00mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Temperature Coefficient
    X5F
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    500V
  • Capacitance
    2000pF
  • Voltage - Rated DC
    500V
  • Lead Pitch
    6.4008mm
  • Dielectric
    X5F
  • Lead Spacing
    0.252 6.40mm