  • DD600S65K3NOSA1
DD600S65K3NOSA1
advertisement
Manufacturer No:
DD600S65K3NOSA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
HK JDW NO:
376-DD600S65K3NOSA1
Package:
Module
Datasheet:
DD600S65K3NOSA1
Purchasing and Inquiry
DD600S65K3NOSA1 Overview
Taking into account the device's operation requirements, its maximum collector current is 600A A.
DD600S65K3NOSA1 Features
DD600S65K3NOSA1 Applications
There are a lot of Infineon Technologies DD600S65K3NOSA1 applications of rectifier diode array.
  • Rectifiers for UBS
  • Crowbar applications
  • General Rectification
  • Battery chargers
  • Rectifiers in switch mode power supplies (SMPS)
  • Rectifier for drives applications
  • Free wheeling diode in low voltage converters
Step5Bar-code shipping tag
DD600S65K3NOSA1
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Mount
    Screw
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    Module
  • Number of Pins
    4
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2002
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    4
  • ECCN Code
    EAR99
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -50°C
  • Additional Feature
    UL APPROVED
  • Terminal Position
    UPPER
  • Terminal Form
    UNSPECIFIED
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Number of Elements
    2
  • Speed
    Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
  • Diode Type
    Standard
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    900A @ 3600V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    3.5V @ 600A
  • Case Connection
    ISOLATED
  • Operating Temperature - Junction
    -50°C~125°C
  • Application
    GENERAL PURPOSE
  • Halogen Free
    Not Halogen Free
  • Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
    6500V
  • Number of Phases
    1
  • Max Collector Current
    600A
  • Rep Pk Reverse Voltage-Max
    6500V