  • DM355SCZCE270
DM355SCZCE270
advertisement
Manufacturer No:
DM355SCZCE270
Manufacturer:
Texas Instruments
HK JDW NO:
815-DM355SCZCE270
Package:
337-LFBGA
Datasheet:
DM355SCZCE270
Description:
CPLD TMS320DM3x, DaVinci? Series DM355 337 Pin 270MHz 337-LFBGA
Purchasing and Inquiry
DM355SCZCE270 Overview
It is a kind of electronic component available in the 337-LFBGA package.Packaging way Tray is provided.Due to its Digital Media System-on-Chip (DMSoC) membership, it is ideal for a wide range of applications.The mounting of the device is done in the direction of Surface Mount.The operation of the device at the temperature of 0°C~85°C TC ensures the normal operation of the device.As the name implies, the analog voltage range of 1.8V 3.3V refers to the voltage that can be inserted or removed.The TMS320DM3x, DaVinci? series contains this digital signal processor.In its configuration, 337 pins can be found.By using its base part number of DM355, many related parts can be identified.This device is designed specifically to operate at frequency 270MHz.Surface Mount is used as the mounting method.Devices like this can be powered with as little as 1.235V volts.This device can be powered by 1.365V voltages.A supply voltage of 1.3V is required for its operation.
DM355SCZCE270 Features
Supplied in the 337-LFBGA package
Operating supply voltage of 1.3V
DM355SCZCE270 Applications
There are a lot of Texas Instruments DM355SCZCE270 DSP applications.
  • Biomedical engineering
  • Digital image processing, data compression
  • Infrared
  • Infinite impulse response filters
  • Tomography technology
  • Airplanes
  • Radio detection and rangin systems
  • Signal processing for telecommunications
  • Biometrics
  • Automobile electronic gadgets
Step5Bar-code shipping tag
DM355SCZCE270
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    337-LFBGA
  • Number of Pins
    337
  • Operating Temperature
    0°C~85°C TC
  • Packaging
    Tray
  • Series
    TMS320DM3x, DaVinci™
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Type
    Digital Media System-on-Chip (DMSoC)
  • Frequency
    270MHz
  • Base Part Number
    DM355
  • Operating Supply Voltage
    1.3V
  • Interface
    ASP, I2C, SPI, UART, USB
  • Max Supply Voltage
    1.365V
  • Min Supply Voltage
    1.235V
  • Voltage - I/O
    1.8V 3.3V
  • Non-Volatile Memory
    ROM (8kB)
  • Voltage - Core
    1.30V