  • DME1W2P2K-F
DME1W2P2K-F
advertisement
Manufacturer No:
DME1W2P2K-F
HK JDW NO:
192-DME1W2P2K-F
Package:
Radial
Datasheet:
DME1W2P2K-F
Purchasing and Inquiry
DME1W2P2K-F Overview
From the device, there is an insulation resistance of 6.6Ohm.Its lead spacing is 0.591 15.00mm.Temperatures as low as -55°C~125°C are suitable for the device.
DME1W2P2K-F Features
6.6Ohm insulation resistance
DME1W2P2K-F Applications
There are a lot of Cornell Dubilier Electronics (CDE) DME1W2P2K-F applications of film capacitors.
  • Industrial and automotive inverters
  • Test and measuring equipment
  • Bypassing
  • Compact fluorescent lamps (CFL)
  • Snubbering
  • Filtering
  • Mobile communications
  • Satellite TV
  • Battery management system
  • VCO's
Step5Bar-code shipping tag
DME1W2P2K-F
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    23 Weeks
  • Mount
    PCB, Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Polyester, Metallized
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2012
  • Series
    DME
  • Size / Dimension
    0.728Lx0.295W 18.50mmx7.50mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    PC Pins
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • Additional Feature
    RATED AC VOLTAGE (V): 65
  • Capacitance
    2.2μF
  • Voltage - Rated DC
    100V
  • Depth
    7.5mm
  • Voltage - Rated AC
    65V
  • Lead Pitch
    15mm
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Dielectric
    PET
  • Lead Spacing
    0.591 15.00mm
  • Insulation Resistance
    6.6Ohm
  • Lead Diameter
    800 μm
  • Size Code
    7330
  • Voltage
    100V
  • Life (Hours)
    1000 hours
  • Dissipation Factor
    1 %
  • Height
    15.5mm
  • Height Seated (Max)
    0.669 17.00mm
  • Length
    18.5mm