  • DMN10H170SK3-13
DMN10H170SK3-13
advertisement
Manufacturer No:
DMN10H170SK3-13
Manufacturer:
Diodes Incorporated
HK JDW NO:
233-DMN10H170SK3-13
Package:
TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Datasheet:
DMN10H170SK3-13
Description:
MOSFET N-CH 100V 12A TO252
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
DMN10H170SK3-13
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    17 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Number of Pins
    3
  • Transistor Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Packaging
    Digi-Reel®
  • Published
    2013
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Additional Feature
    HIGH RELIABILITY
  • Subcategory
    FET General Purpose Power
  • Technology
    MOSFET (Metal Oxide)
  • Terminal Form
    GULL WING
  • JESD-30 Code
    R-PSSO-G2
  • Number of Elements
    1
  • Number of Channels
    1
  • Power Dissipation-Max
    42W Tc
  • Element Configuration
    Single
  • Operating Mode
    ENHANCEMENT MODE
  • Power Dissipation
    42W
  • Case Connection
    DRAIN
  • Turn On Delay Time
    10.5 ns
  • FET Type
    N-Channel
  • Transistor Application
    SWITCHING
  • Rds On (Max) @ Id, Vgs
    140m Ω @ 5A, 10V
  • Vgs(th) (Max) @ Id
    3V @ 250μA
  • Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
    1167pF @ 25V
  • Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
    12A Tc
  • Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
    9.7nC @ 10V
  • Rise Time
    11.1ns
  • Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On)
    4.5V 10V
  • Vgs (Max)
    ±20V
  • Fall Time (Typ)
    12.8 ns
  • Turn-Off Delay Time
    42.6 ns
  • Continuous Drain Current (ID)
    12A
  • Gate to Source Voltage (Vgs)
    20V
  • Drain to Source Breakdown Voltage
    100V