  • DP241-7-120A50
DP241-7-120A50
advertisement
Manufacturer No:
DP241-7-120A50
Manufacturer:
Pulse Electronics Power
HK JDW NO:
664-DP241-7-120A50
Package:
Datasheet:
DP241-7-120A50
Description:
Power Transformer 2500Vrms 56VA 7Term. Quick Connect/Wire Lead Channel Frame
Step5Bar-code shipping tag
DP241-7-120A50
    Chassis Mount
  • Number of Pins
    7
  • Weight
    1.7lbs 771.1g
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    Chassis-Tran
  • Size / Dimension
    93.73mm Lx57.15mm W
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Quick Connect
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Laminated Core
  • Additional Feature
    HIGH ISOLATION
  • Power Rating
    56W
  • Max Power Dissipation
    56W
  • Depth
    57.2mm
  • Termination Style
    Solder, Quick Connect
  • Approval Agency
    UL; CSA
  • Max Output Current
    500mA
  • Power - Max
    56VA
  • Lead/Base Style
    Quick Connect
  • Output Voltage 1
    120V
  • Voltage - Primary
    115V 230V
  • Voltage - Secondary (Full Load)
    120V
  • Secondary Winding(s)
    Single
  • VA Rating
    56 VA
  • Height Seated (Max)
    45.97mm