  • DPC-12-70B54
DPC-12-70B54
advertisement
Manufacturer No:
DPC-12-70B54
Manufacturer:
Pulse Electronics Power
HK JDW NO:
664-DPC-12-70B54
Package:
Datasheet:
DPC-12-70B54
Description:
XFRMR LAMINATED 1VA THRU HOLE
Step5Bar-code shipping tag
DPC-12-70B54
    Select All
  • Physical Dimension
    L25.4XB34.92XH21.08 (mm)
  • Max Output Current
    70mA
  • Current - Output (Max)
    Parallel 140mA Series 70mA
  • Power - Max
    1VA
  • Output Voltage 1
    6.3V
  • Voltage - Primary
    115V 230V
  • Voltage - Secondary (Full Load)
    Parallel 6.3V Series 12.6V
  • Output Voltage 2
    6.3V
  • VA Rating
    1 VA
  • Height
    830μm
  • Height Seated (Max)
    21.08mm
  • Length
    25.4mm
  • Width
    34.92mm
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Weight
    0.157lb 71.21g
  • Published
    2009
  • Series
    PC Plug-In
  • Size / Dimension
    25.40mm Lx34.93mm W
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    PC Pin
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Laminated Core
  • Additional Feature
    PARALLEL CONNECTED
  • HTS Code
  • Power Rating
    1W
  • Max Power Dissipation
    1W