  • DPC-28-30B58
DPC-28-30B58
advertisement
Manufacturer No:
DPC-28-30B58
Manufacturer:
Pulse Electronics Power
HK JDW NO:
664-DPC-28-30B58
Package:
Datasheet:
DPC-28-30B58
Description:
XFRMR LAMINATED 1VA THRU HOLE
Step5Bar-code shipping tag
DPC-28-30B58
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Weight
    0.157lb 71.21g
  • Published
    2009
  • Series
    PC Plug-In
  • Size / Dimension
    25.40mm Lx34.93mm W
  • Part Status
    Active
  • Termination
    PC Pin
  • Type
    Laminated Core
  • Power Rating
    1W
  • Max Power Dissipation
    1W
  • Termination Style
    PC Pin
  • Voltage - Isolation
    1500Vrms
  • Max Output Current
    30mA
  • Current - Output (Max)
    Parallel 60mA Series 30mA
  • Element Configuration
    Dual
  • Power - Max
    1VA
  • Voltage - Primary
    115V 230V
  • Primary Winding(s)
    Dual
  • Center Tap
    No
  • Voltage - Secondary (Full Load)
    Parallel 14V Series 28V
  • Secondary Winding(s)
  • Height
    830μm
  • Height Seated (Max)
    21.08mm
  • Length
    25.4mm
  • Width
    1.375mm