  • DPC-40-250B27
DPC-40-250B27
advertisement
Manufacturer No:
DPC-40-250B27
Manufacturer:
Pulse Electronics Power
HK JDW NO:
664-DPC-40-250B27
Package:
Datasheet:
DPC-40-250B27
Description:
XFRMR LAMINATED 10VA THRU HOLE
Step5Bar-code shipping tag
DPC-40-250B27
    Select All
  • Physical Dimension
    L47.62XB36.53XH41.27 (mm)
  • Max Output Current
    250mA
  • Current - Output (Max)
    Parallel 500mA Series 250mA
  • Power - Max
    10VA
  • Output Voltage 1
    20V
  • Voltage - Primary
    115V 230V
  • Voltage - Secondary (Full Load)
    Parallel 20V Series 40V
  • Output Voltage 2
    20V
  • VA Rating
    10 VA
  • Height
    1.625mm
  • Height Seated (Max)
    41.28mm
  • Length
    47.62mm
  • Width
    36.53mm
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Weight
    0.563lb 255.37g
  • Series
    PC Plug-In
  • Size / Dimension
    47.63mm Lx36.53mm W
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
    Laminated Core
  • Additional Feature
    PARALLEL CONNECTED
  • Power Rating
    10W
  • Max Power Dissipation
    10W