  • DS1077LZ-50+
DS1077LZ-50+
advertisement
Manufacturer No:
DS1077LZ-50+
Manufacturer:
Maxim Integrated
HK JDW NO:
503-DS1077LZ-50+
Package:
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet:
DS1077LZ-50+
Description:
3V Oscillator, Fixed Frequency (Dual) Programmable Timers EconOscillator? Series DS1077L 8 Pins 6.09kHz~50MHz 3V 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Purchasing and Inquiry
DS1077LZ-50+ Overview
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) comes in a package with the timer clock. The frequency of the programmable timer is set to 6.09kHz~50MHz.It is used to pack in Tube case. There is no recommended mounting type other than Surface Mount.2.7V~3.6V can be supplied as a voltage by the programmable timer.The type of chips can be divided into Oscillator, Fixed Frequency (Dual). The operating temperature of this timer clock is -40°C~85°C. To keep the clock timer's supply current at 20mA. The EconOscillator? relates to the digital timer's series. It is based on DS1077L. The supply voltage of the programmable timer can rate 3V. The sum of the IC chip pins is 8 . The number of the chip's terminations sums up to 8.
DS1077LZ-50+ Features
Operate frequency at 6.09kHz~50MHz
Package / Case: Tube
Mounting Type:Surface Mount
Current - Supply:20mA
DS1077LZ-50+ Applications
There are a lot of Maxim Integrated DS1077LZ-50+ Programmable Timers & Oscillators applications.
  • Remote Sensors
  • Sensor Node
  • Smart Key
  • Always On Systems
  • Clutch Actuator circuit
  • Thermostats
  • Remote current sensor
  • Power-On Reset Timer
  • Periodic “Wake-Up” Call
  • Building Automation
Step5Bar-code shipping tag
DS1077LZ-50+
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    11 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2006
  • Series
    EconOscillator™
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    8
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Oscillator, Fixed Frequency (Dual)
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • HTS Code
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    2.7V~3.6V
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    3V
  • Terminal Pitch
    1.27mm
  • Frequency
    6.09kHz~50MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    DS1077L
  • Pin Count
    8
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G8
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Current - Supply
    20mA
  • Height Seated (Max)
    1.75mm
  • Length
    4.9mm
  • Width
    3.9mm