  • DS1100LZ-50
DS1100LZ-50
advertisement
Manufacturer No:
DS1100LZ-50
Manufacturer:
Maxim Integrated
HK JDW NO:
503-DS1100LZ-50
Package:
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet:
DS1100LZ-50
Description:
-40°C~85°C Multi-Functional Gate DS1100L 8 Pin 3.3V 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Quantity:
In Stock : 574
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
DS1100LZ-50
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
  • Number of Pins
    8
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2006
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    8
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Subcategory
    Delay Lines
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    3V~3.6V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Base Part Number
    DS1100L
  • Function
    Nonprogrammable
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.6V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    3V
  • Nominal Supply Current
    10mA
  • Propagation Delay
    50 ns
  • Output Polarity
    TRUE
  • Logic IC Type
    SILICON DELAY LINE
  • High Level Output Current
    -1mA
  • Low Level Output Current
    8mA
  • Output Impedance
    50Ohm
  • Number of Taps/Steps
    5
  • Number of Independent Delays
    1
  • Delay to 1st Tap
    10ns
  • Programmable Delay Line
    NO
  • Total Delay-Nom (td)
    500 ns
  • Height
    1.5mm
  • Length
    5mm
  • Width
    4mm