  • DS1669-50
DS1669-50
advertisement
Manufacturer No:
DS1669-50
Manufacturer:
Rochester Electronics
HK JDW NO:
699-DS1669-50
Package:
8-DIP (0.300, 7.62mm)
Datasheet:
DS1669-50
Description:
8 Terminations8 Pin Digital PotentiometersDallastat? Series Up/Down (UP, DN)64 Positions
Purchasing and Inquiry
DS1669-50 Overview
This file is contained in a package of 8-DIP (0.300, 7.62mm).As of Non-Volatile, this pentometer has been stored.In this digital potentiometer, there are 1 embedded circuits.It is accessible in the Tube package to secure the digital analogic.During overcurrent, this pentometer features 64 taps.In total, pentometer has 64 positions.Digital potentiometer is designed wdigital potentiometerh terminations of 8.You will find here 1 functions for your reference.Based on the picture, the total resistance of the speed potentiometers is 50000Ohm.The digi devices displays 8 pins.Mounting in Through Hole is recommended.The potentionmeter can supply ±4.5V~8V voltage.This digital potentiometer operates at 0°C.50kOhm can limit the flow.It has the following additional features: THE VOLTAGE APPLIED TO ANY TERMINAL MUST NOT EXCEED THE -V OR BY 0.5 VOLTS
DS1669-50 Features
Available in 8-DIP (0.300, 7.62mm) package
1 Circuits
Mounting Type: Through Hole
Operate temperature at the range of -40°C~85°C
DS1669-50 Applications
There are a lot of Rochester Electronics, LLC DS1669-50 Digital Potentiometers applications.
  • PC
  • Programmable power supplies
  • DC/DC conversion circuit
  • Automotive electronics
  • LEDs
  • Sensor trimming instrumentation
  • Automatic gain control
  • Brightness of monitors
  • Healthcare Products
  • Industrial control
Step5Bar-code shipping tag
DS1669-50
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to DS1669-50.
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    8-DIP (0.300, 7.62mm)
  • Surface Mount
    NO
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tube
  • Series
    Dallastat™
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    8
  • Temperature Coefficient
    750 ppm/°C
  • Resistance
    50kOhm
  • Number of Positions
    64
  • Terminal Finish
    TIN LEAD
  • Additional Feature
    THE VOLTAGE APPLIED TO ANY TERMINAL MUST NOT EXCEED THE -V OR BY 0.5 VOLTS
  • Voltage - Supply
    ±4.5V~8V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    245
  • Number of Functions
    1
  • Terminal Pitch
    2.54mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Pin Count
    8
  • JESD-30 Code
    R-PDIP-T8
  • Qualification Status
    COMMERCIAL
  • Configuration
    Potentiometer
  • Interface
    Up/Down (UP, DN)
  • Number of Circuits
    1
  • Memory Type
    Non-Volatile
  • Bandwidth
    0.2 kHz
  • Taper
    Linear
  • Number of Taps
    64
  • Total Resistance
    50000Ohm
  • Resistance - Wiper (Ω) (Typ)
    400
  • Temperature Coefficient (Typ)
    750ppm/°C
  • Height Seated (Max)
    4.572mm
  • Length
    9.375mm
  • Width
    7.62mm