  • DS1803Z-010+
DS1803Z-010+
advertisement
Manufacturer No:
DS1803Z-010+
Manufacturer:
Maxim Integrated
HK JDW NO:
503-DS1803Z-010+
Package:
16-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet:
DS1803Z-010+
Description:
16 Terminations3V 16 Pin DS1803 Digital PotentiometersI2C256 Positions
Purchasing and Inquiry
DS1803Z-010+ Overview
This file is contained in a package of 16-SOIC (0.154, 3.90mm Width).Volatile marks the beginning of the storage process for this pentometer.This digital potentiometer contains 2 embedded circuits.A secure version of the digital analogic can be found in the Tube package.Positions are 256.This termination is designed for 16.Listed below are 2 functions included in this programmable potentiometer.It is shown that, as a result, the speed potentiometers will have a total resistance of 10000Ohm.The performance of the product is powered by 3V.On the digi devices, you can see the 16 pins.The mounting direction should be Surface Mount.It can supply voltages up to 2.7V~5.5V.In this digital potentiometer, the temperature range is -40°C~85°C.You can limit the flow by using 10kOhm.In the DS1803 family, pentometer belongs.The potentiameter has 16 pins.This digital variable resistor displays Selectable Address.There is a possibility of delivering voltage at 3/5V.The maximum supply current digital potentiometer can handle is 200μA.
DS1803Z-010+ Features
Available in 16-SOIC (0.154, 3.90mm Width) package
2 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~85°C
16 pins
DS1803Z-010+ Applications
There are a lot of Maxim Integrated DS1803Z-010+ Digital Potentiometers applications.
  • Stereo
  • Audio level control
  • Sensor trimming instrumentation
  • Audio devices with up to 90dB dynamic range
  • Adjustable gain amplifiers
  • Power supply
  • Analogue circuit
  • Calibration instrumentation
  • Household appliances
  • Cell phone
Step5Bar-code shipping tag
DS1803Z-010+
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Package / Case
    16-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    16
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2001
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Selectable Address
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    16
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    750 ppm/°C
  • Resistance
    10kOhm
  • Number of Positions
    256
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    2.7V~5.5V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    2
  • Supply Voltage
    3V
  • Base Part Number
    DS1803
  • Pin Count
  • Power Supplies
    3/5V
    2
  • Nominal Supply Current
    40μA
  • Memory Type
    Volatile
  • Max Supply Current
    200μA
  • Bandwidth
    1 kHz
  • Taper
    Linear
  • Total Resistance
    10000Ohm
  • Resistance - Wiper (Ω) (Typ)
    400
  • Resistor Terminal Voltage-Max
    3.5V
  • Resistor Terminal Voltage-Min
    -0.5V
  • Height
    1.5mm
  • Length
    10mm
  • Width
    4mm