  • DS1804Z-010+
DS1804Z-010+
advertisement
Manufacturer No:
DS1804Z-010+
HK JDW NO:
503-DS1804Z-010+
Package:
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet:
DS1804Z-010+
Description:
8 Terminations5V 8 Pin DS1804 Digital PotentiometersUp/Down (U/D, INC, CS)100 Positions
Purchasing and Inquiry
DS1804Z-010+ Overview
It is contained in 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) pacakge.Non-Volatile indicates the beginning of storage for this pentometer.This digital potentiometer contains 1 embedded circuits.For securing digital analogics, it is available in the Tube package.To protect the overcurrent of this digital potentiometer, 100 taps are provided.A 100 position is contained in pentometer.Digital potentiometer is designed wdigital potentiometerh terminations of 8.In this programmable potentiometer, you will find 1 functions.The speed potentiometers will have a total resistance of 10000Ohm.It is powered by 5V to deliver its perfomance.In the digi devices, 8 pins can be seen.The mounting direction should be Surface Mount.It is possible for the potentionmeter to supply voltages of 2.7V~5.5V.This digital potentiometers operate temperature at the range of -40°C~85°C.In this case, the flow can be limited by 10kOhm.Family DS1804 includes pentometer.The potentiameter has 8 pins.At 3/5V, it can deliver voltage.Please take note of the following additional features of this digital potentiometer: NONVOLATILE MEMORY
DS1804Z-010+ Features
  • Available in 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) package
  • 1 Circuits
  • Mounting Type: Surface Mount
  • Operate temperature at the range of -40°C~85°C
  • 8 pins
DS1804Z-010+ Applications
There are a lot of Maxim Integrated DS1804Z-010+ Digital Potentiometers applications.
  • Optic fiber network
  • Automated caliberation
  • Programmable computer
  • Household appliances
  • Calibration instrumentation
  • LEDs
  • Motor control
  • Industrial control circuits
  • Programmable voltage regulator
  • Automatic gain control
Step5Bar-code shipping tag
DS1804Z-010+
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Package / Case
    8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    8
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2004
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    8
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    750 ppm/°C
  • Resistance
    10kOhm
  • Number of Positions
    100
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Additional Feature
    NONVOLATILE MEMORY
  • Voltage - Supply
    2.7V~5.5V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    5V
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    DS1804
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Power Supplies
    3/5V
  • Configuration
    Potentiometer
  • Interface
    Up/Down (U/D, INC, CS)
  • Number of Circuits
    1
  • Memory Type
    Non-Volatile
  • Bandwidth
    1 kHz
    100
  • Total Resistance
    10000Ohm
  • Resistance - Wiper (Ω) (Typ)
    400
  • Resistor Terminal Voltage-Max
    5.7V
  • Resistor Terminal Voltage-Min
    -0.2V
  • Length
    4.9mm
  • Width
    3.9mm